BIOSFÉRY SÚ KYTICE, KTORÉ VYDRŽIA

Ako sa starať o rastlinné terárium?

Zatvorené biosféry

Naše rastlinné teráriá si žijú svojím vlastným životom. Rastlinka si v zatvorenom teráriu vytvorí svoj vlastný ekosystém a systém samozavlažovania. Od vás vyžaduje len občas vypomôcť so zásobou vody a troška pozornosti.

Otvorené biosféry

Otvorené alebo polootvorené biosféry nemajú možnosť vytvoriť si systém samozavlažovania a ich mikroklímu narúša vzduch prúdiaci zvonku. Otvorené biosféry si vyžadujú starostlivosť a pravidelné polievanie ako bežné izbové rastliny.

ZÁKLADNÁ STAROSTLIVOSŤ

O zatvorenú biosféru v 5 krokoch:

  • Voda – každé rastlinné terárium od nás dostanete už poliate. Neskôr ho treba polievať len raz za dva či tri týždne. Výborným indikátorom toho, či už biosféra potrebuje vodu, je mach. Ak je stále vlhký, terárium ešte polievať nemusíte. Biosféry polievajte odstátou vodou pomocou striekačky.
  • Svetlo – zatvorené biosféry najlepšie prosperujú na primerane svetlom mieste. To znamená takom, kde majú stály prísun svetla, avšak nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Neumiestňujte ich na parapety.

  • Strih – rastlinky v teráriách rastú, ale pomaličky. Nemusíte sa báť, že o mesiac vám brečtan prerastie nádobu a začne sa ťahať po stene vášho príbytku. Rastlinky môžete podľa vašej vôle aj zastrihávať. Všetko závisí od vášho vkusu.
  • Sklo – ak sa vám na teráriu zarosilo sklo, netreba sa ničoho báť. Je to prirodzený jav. Stačí, ak biosféru na krátku chvíľu pootvoríte, vyvetráte a následne znova uzavriete. Časom môžete sklo zvnútra aj opatrne vyleštiť. Ideálne kombináciu teplej vody s troškou octu.
  • Opadané listy – listy v teráriu nie sú na škodu. Sú prirodzenou súčasťou ekosystému. Ak vám však prekážajú z estetického hľadiska, môžete ich z terária odstrániť. Padanie listov nie je nič výnimočné, rastlinky sú živé a je prirodzené, že keď niečo narastie, iná časť zas odumrie.

Ako sa starať o kaktusy v rastlinnom teráriu?

Kaktusy na rozdiel od klasických zatvorených biosfér potrebujú viac svetla na to, aby prosperovali. Umiestnite ich na svetlé miesto a buďte veľmi opatrní pri polievaní. Substrát musí byť najprv úplne suchý, aby ste kaktus mohli znova polievať.

V zime je vhodné kaktusy premiestniť do chladnejších a menej vykurovaných miestností. Vyhnite sa parapetom, kúpeľni či miestam v bezprostrednej blízkosti radiátorov. Cez zimu buďte s vodou ešte striedmejší. Kaktusom môžete dokonca dopriať „suchý január“ a celý mesiac vynechať polievanie. Sucho im len prospeje.

Ako sa starať o otvorené a polootvorené teráriá?

Starostlivosť o otvorené alebo polootvorené rastlinné teráriá sa líši. Zatvorené rastlinné terárium si vytvorí vlastný ekosystém so svojím unikátnym systémom samozavlažovania.

V prípade otvoreného terária to však kvôli prúdeniu vzduchu z vonkajšieho prostredia nie je možné. Preto je tento typ rastlinných terárií potrebné polievať aspoň raz týždenne ako klasické izbové rastliny. Prípadne podľa toho, ako si to konkrétna rastlinka vyžaduje.

Nezabúdajte, že každá rastlinka vo vašej domácnosti, či je to tá v rastlinnom teráriu alebo v klasickom črepníku, si vyžaduje aj trošku vašej lásky a pozornosti. Rastliny reagujú na ľudský hlas aj dotyk. Nehanbite sa im z času na čas aj milo prihovoriť.